Dzień Babci i Dziadka

W filii bibliotecznej w Wielowsi z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowano okolicznościową ekspozycję. Czytelnicy mogą obejrzeć książki związane z dziadkami.

Dzień Babci i Dziadka to święta ustanowione dla uhonorowania dziadków. Pomysł powstania święta poświęconego babciom pojawił się w Polsce w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto zaczął popularyzować „Express Poznański”. W 1966 roku także „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka w dniu 22 stycznia. W innych krajach jest nieco inaczej. W Rosji święto jest obchodzone 15 października, we Francji w pierwszą niedzielę marca, a w Hiszpanii – 26 lipca. W Stanach Zjednoczonych święto zostało ustanowione w 1978 roku pod nazwą Narodowy Dzień Dziadków, a obchodzone jest we wrześniu. W Anglii natomiast dziadkowie świętują w pierwszą niedzielę października.
W bibliotece w Wielowsi dla uczczenia Dnia Babci i Dziadka bibliotekarka Barbara Biernat wystawiła książki, które w swoich tytułach odnoszą się do dziadków. Są to m.in.: „Nasza babcia czarodziejka” Ilse Klebergen, „Moja babcia czarownica” Jana Edwarda Kucharskiego, „Imieniny babci Józefiny” Ewy Lach, „Szmowarek mojego dziadka” Anny Kamieńskiej.