Dąb Małgorzaty Musierowicz

Uczniowie ze szkół z terenu gminy Sieroszewice uczestniczyli w bibliotece w spotkaniu promującym twórczość autorki „Jeżycjady”. W parku w Sieroszewicach posadzono drzewo nazwane Dębem Małgorzaty Musierowicz.

W środę, 24 maja 2017 roku, Gminną Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach odwiedzili dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół z terenu gminy Sieroszewice. Celem imprezy była popularyzacja twórczości Małgorzaty Musierowicz – jednej z najbardziej znanych polskich pisarek dla dzieci i młodzieży. Przybyłych gości powitały dyrektor biblioteki Maria Marciniak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Rososzycy Elżbieta Chmura. Swoją obecnością uroczystość uświetnili zastępca wójta gminy Sieroszewice Ryszard Boduch oraz przedstawicielka Gminnego Zespołu Ekonomicznego-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Magdalena Kowalczyk.

Podczas spotkania uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Rososzycy przybliżyli biografię, osiągnięcia oraz twórczość Małgorzaty Musierowicz, następnie odczytali listy napisane przez autorkę „Jeżycjady”. Pierwszy skierowany do czytelników z przyszłości, a drugi do uczniów obecnych na uroczystości. – Ciekawa jestem, pisząc dziś te słowa, czy lubicie czytać książki? Czy w ogóle książki, które w naszych czasach wydaje się w ogromnych ilościach na całym świecie są jeszcze obecne w waszych domach i w waszym życiu duchowym? Może są one już tylko pamiątkami przeszłości, a wy czytacie tylko ich wersje elektroniczne? A może ludzkość wymyśliła coś jeszcze innego? Cokolwiek by to jednak było – wierzę, że duch minionych pokoleń ludzkości, zawarty w książkach, przetrwa stulecia i że będziecie doskonale wiedzieli, kim był i co uczynił dla Polski autor tych słów „Miej serce i patrzaj w serce” Adam Mickiewicz oraz polski papież Jan Paweł II, który z myślą o wszystkich pokoleniach z teraźniejszości i przyszłości wołał: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Bądźcie dumni z waszych poprzedników tak, jak my jesteśmy i wcielajcie w życie ich słowa tak, jak to my staramy się robić z myślą o dobru świata i ludzi. Zostawcie i wy po sobie dobry ślad! Pozdrawiam was z przeszłości – czytamy w liście Małgorzaty Musierowicz napisanym do przyszłych pokoleń. Szóstoklasiści zaprezentowali gościom biblioteki nagrane przez siebie filmy promujące czytanie cyklu utworów o rodzinie Borejków oraz odczytali fragmenty reklamowanych książek zawierające uniwersalne przesłania.

Uczestnicy spotkania posadzili w pobliskim parku drzewo nazwane za zgodą pisarki: „Dębem Małgorzaty Musierowicz”, zakopali kapsułę czasu, w której umieścili powieść „Wnuczka do orzechów”, list autorki „Jeżycjady” skierowany do dzieci z przyszłości oraz filmy nagrane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rososzycy zachęcające do czytania utworów poznańskiej pisarki. Koordynatorkami projektu były Beata Rauk i Marta Ratajczyk, nauczycielki Szkoły Podstawowej w Rososzycy. Organizatorem spotkania była Szkoła Podstawowa w Rososzycy we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Sieroszewicach.