Opowieść o Polsce

O początkach państwa polskiego, znaczących bitwach, a także o czasach PRL-u opowiadał Roman Pankiewicz. Pisarz spotkał się z gimnazjalistami w sieroszewickiej książnicy.

W poniedziałek, 16 kwietnia, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach odbyło się spotkanie z autorem książki pt. „Polski żywioł”. Roman Pankiewicz spotkał się z gimnazjalistami klas trzecich ze Szkoły Podstawowej w Sieroszewicach oraz nauczycielami: Małgorzatą Kupijaj, Jolantą Żymełką i Sławomirem Ratajczykiem. Pisarza, uczniów i nauczycieli powitała dyrektor biblioteki Maria Marciniak, która zaprosiła do wysłuchania prelekcji o Polsce. Podczas spotkania autor opowiadał o władcach Polski, pochodzie lajkonika w Krakowie, produktach wytwarzanych przez zakonników opactwa benedyktynów w Tyńcu, życiu codziennym kamedułów na Bielanach koło Krakowa. Wyjawił też ciekawostki z czasów PRL-u. Gimnazjaliści z zainteresowaniem słuchali opowieści ilustrowanej zdjęciami. Po spotkaniu chętni mogli zakupić książkę i uzyskać autograf pisarza. Książkę można wypożyczyć w bibliotece w Sieroszewicach oraz w filiach w Ołoboku, Strzyżewie i Wielowsi.

Roman Pankiewicz, który mieszka w Krakowie, pokochał wędrówki po tatrzańskich szlakach, co przełożyło się na późniejszą chęć poznawania świata. W czasie 10-letniego pobytu w różnych krajach, potrafił połączyć pracę zawodową z żyłką odkrywcy. Wcześniej napisał książki o Islandii, Rosji i Niemczech. W ostatniej książce pt. „Polski żywioł” autor starał się przelać na papier swoje spostrzeżenia z lat dzieciństwa, młodości, okresu służby wojskowej i lat spędzonych w PRL-u.