15 listopada mija 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w filii bibliotecznej w Strzyżewie zorganizowano wystawę dzieł wybitnego pisarza.
Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej. To polski nowelista, powieściopisarz i publicysta. Za całokształt twórczości w 1905 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey. W 1924 roku, już w wolnej Polsce, prochy pisarza uroczyście sprowadzono do Polski. W drodze przez kraje Szwajcarii, Austrii, Czech składano mu hołd. 27 października 1924 roku odbyła się uroczystość obok pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie przemówienie okolicznościowe wygłosił Stanisław Wojciechowski. Na koniec trumnę w sarkofagu złożono w Warszawie w podziemiach katedry św. Jana. W roku 1944 roku w czasie trwania powstania warszawskiego żołnierze niemieccy wysadzili katedrę, po wojnie sarkofag i katedrę odnowiono.
Na wystawie przygotowanej przez Janinę Maciaszek w bibliotece w Strzyżewie wystawiono najważniejsze dzieła Henryka Sienkiewicza. W księgozbiorach bibliotek znajdują się powieści takie jak: „W pustyni i w puszczy”, „Quo vadis”, „Krzyżacy”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „W kręgu trylogii”, „Ta trzecia”, „Bez dogmatu” oraz nowele: „Janko Muzykant”, „Latarnik”, „Orso, Sachem”. – Wiele z tych książek jest lekturami szkolnymi. Do dziś czytelnicy chętnie sięgają po jego powieści – mówi bibliotekarka Janina Maciaszek.