28 stycznia mija 15. rocznica śmierci Astrid Lindgren. Z tej okazji w filii bibliotecznej w Wielowsi zorganizowano wystawę książek szwedzkiej pisarki dla dzieci.
Astrid Lindgren urodziła się 14 listopada 1907 roku w Vimmerby. Debiutowała literacko dosyć późno, w wieku 37 lat, książką „Zwierzenia Britt-Marii”. Powieść została bardzo pozytywnie przyjęta i autorka rozpoczęła pisanie kolejnych książek dla dzieci. Lindgren zastąpiła moralizatorstwo dawnych utworów humorem, trafną obserwacją obyczajowo-psychologiczną oraz powiązaniem świata swych książek ze współczesną rzeczywistością lub ludową fantastyką. Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Książki o Pippi stały się największym szwedzkim bestsellerem wszech czasów dla dzieci. Przetłumaczono je na 73 języki, a łączna suma wydanych egzemplarzy przekroczyła w 2000 roku liczbę 10 milionów. Pisarka doczekała się wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych. Na wniosek polskich dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W Polsce przyznano jej także 2 maja 1989 roku tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarła 28 stycznia 2002 roku w Sztokholmie.
W księgozbiorze biblioteki w Wielowsi znajduje się wiele książek szwedzkiej pisarki. Są to: „Bracia Lwie Serce”, „Detektyw Blomkvist”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Dzieci z ulicy Awanturników”, „Fizia Pończoszanka”, „Lotta z ulicy Awanturników”, „Madika i berbeć z Czerwonego Wzgórza”, „Madika z Czerwonego Wzgórza”, „My na wyspie Saltkrakan” „Pipi na Południowym Pacyfiku”, „Pipi Pończoszanka”, „Pipi wchodzi na pokład”, „Ronja, córka zbójnika”, „Rasmus i włóczęga”. W związku z przypadającą rocznicą bibliotekarka Barbara Biernat przygotowała w bibliotece wystawę poświęconą tej autorce.