Książki beletrystyczne, biografie, przewodniki turystyczne i poradniki to pozycje najczęściej wypożyczane w 2016 roku z Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach. Książnica prowadzi także bogatą działalność kulturalną.
Czytelnictwo w górę
Ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach skorzystało 2190 czytelników. Z biblioteki wypożyczono 48.793 woluminy. Ogółem książnicę odwiedziło 11.993 czytelników. Na taką wysoką liczbę wypożyczeń miał wpływ zakup nowości wydawniczych. – Czytelnicy przeglądają ofertę wydawniczą i są na bieżąco z aktualnie wydawanymi książkami. Pracownicy biblioteki także śledzą strony internetowe polecające nowości i na tej podstawie kupowane są książki. Uwzględniane są również aktualne wymogi lektur – mówi Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach. Czytelnicy gustują w książkach polskich autorów. Dużym zainteresowaniem cieszy się literatura skandynawska sensacyjna. Czytelnicy chętnie sięgają po literaturę podróżniczą i przewodniki turystyczne. Mieszkańcy gminy Sieroszewice najczęściej czytali biografie Wisławy Szymborskiej, Roberta Lewandowskiego, Kuby Błaszczykowskiego, Jerzego Kukuczki. Z książek podróżniczych najczęściej wypożyczano pozycje Beaty Pawlikowskiej. Czytelnicy sięgali także po powieści historyczne. Hitem 2016 roku były książki Małgorzaty Rogali „Zapłata” i „Dobra matka” oraz dzieła Remigiusza Mroza. Panie lubią czytać literaturę polską, lekką, łatwą i przyjemną, przy której można zrelaksować się. Z kolei panowie często wypożyczają książki sensacyjne takich autorów jak: Cussler, Coben, Gerritsen, Crichton, Czubaj, Child. Zainteresowanie budzą też powieści kryminalne Marka Krajewskiego. Dzieci czytają bajki, opowiadania i baśnie. Obecnie przebojem są książki z serii „Przygody Neli” i „Dziennik cwaniaczka”. W 2016 roku hitem dla młodzieży oprócz fantastyki były romanse „New/Young Adult”.
Konkursy dla małych i dorosłych
Biblioteka prowadzi bogatą działalność kulturalną. W 2016 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach zorganizowano 4 konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży, a były to: „Kartka walentynkowa”, „Wielkanocna pisanka”, „Zakładka do książki” i „Ozdoba choinkowa”. Na konkursy wpłynęło 726 prac, z który jury nagrodziło 117 osób. W spotkaniach podsumowujących konkursy biorą zawsze udział władze samorządowe: wójt Czesław Berkowski, zastępca wójta Ryszard Boduch i sekretarz Mirosława Busza. Przez cały rok 2015 trwał konkurs na czytelnika roku pod hasłem „Oczytany małolat”, a jego rozstrzygnięcie odbyło się w maju 2016 roku i połączone było z Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza. W ramach Ostrowskiego Święta Dnia Bibliotekarza i Bibliotek nagrodzono dorosłych czytelników z gminy Sieroszewice. Biblioteka zorganizowała już po raz piąty Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Pawła Brylińskiego, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło 546 wierszy stworzonych przez 182 autorów. Uroczysty finał z udziałem laureatów i zaproszonych gości odbył się 15 października 2016 roku. Pokłosiem konkursu był wydany tomik pt. „Szepty mgieł”.
Koncerty i spotkania autorskie
Książnica była organizatorem dwóch koncertów pt. „Z fletnią Pana w tle”. Pierwszy koncert, na który licznie przybyli członkowie Klubu Seniora „Sami Swoi”, odbył się w Szkole Podstawowej w Rososzycy. Muzyka zagrana na fletni Pana rozbrzmiała po raz drugi w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach. Melodie na fletni zagrał Oleg Dowgal, artysta z Filharmonii Lwowskiej, któremu towarzyszył Roman Pankiewicz, podróżnik i pisarz. W sieroszewickiej książnicy o początkach państwa niemieckiego, historii Rzeszy i czasach współczesnych w Niemczech opowiadał Roman Pankiewicz. Z autorem książki pt. „Niemcy moja mała ojczyzna – drugi żywioł” odbyły się dwa spotkania. Ponadto podczas wieczorku z udziałem autorki Ewy Kotowskiej-Rasiak i wydawcy wójta gminy Sieroszewice Czesława Berkowskiego zorganizowanego przez bibliotekę zaprezentowana została książka pt. „Gmina Sieroszewice – 25 lat samorządności” Nową publikację otrzymały wszystkie osoby obecne na spotkaniu.
Czytanie w bibliotece
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w bibliotece w Sieroszewicach odbywały się spotkania połączone z czytaniem książek. Przed wakacjami zorganizowano cykl czytań dla dzieci klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Sieroszewicach. Najmłodsi czytelnicy z zainteresowaniem słuchali opowiadań z cyklu „Mądra mysz”. We wrześniu w ramach obchodów Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski uczniowie Szkoły Podstawowej w Rososzycy uczestniczyli w spotkaniu w bibliotece, podczas którego fragmenty książki pt. „Jak Mieszko chrzest przyjmował?” czytał ks. biskup Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Przed Wielkanocą i świętami Bożego Narodzenia bibliotekarki z książkami o tematyce świątecznej odwiedziły dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych działających na terenie gminy Sieroszewice.
Ciekawe inicjatywy
W 2016 roku bibliotekę w Sieroszewicach odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach pikniku dzieci miały okazję obejrzeć aptekę i gospodarstwo rolne, a także spotkać się ze strażakami. Na zakończenie spotkania mali goście zwiedzili bibliotekę i posłuchali opowiadania „Jak Wojtek został strażakiem”. Dyrektor biblioteki Maria Marciniak i autorka Ewa Kotowska-Rasiak przekazały książkę „Gmina Sieroszewice – 25 lat samorządności” biskupom diecezji kaliskiej. Publikację otrzymali: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, biskup kaliski senior Stanisław Napierała i biskup pomocniczy senior Teofil Wilski. W związku z różnymi rocznicami literackimi w bibliotece organizowane były wystawy książek i biografii poszczególnych pisarzy i poetów. Zarówno najmłodsi jak i dorośli czytelnicy odwiedzający bibliotekę otrzymywali zakładki do książki. Dużym zainteresowaniem cieszy się strona internetowa biblioteki w nowej szacie graficznej, na której czytelnicy mogą znaleźć oprócz aktualnych wydarzeń dane adresowe i godziny otwarcia biblioteki głównej i filii. W zakładce „Biblioteka poleca” znajduje się spis wybranych nowości, które można wypożyczyć w bibliotece. Strona posiada także bogatą galerię zdjęć i filmy z uroczystości. Miesięcznie stronę odwiedza ponad 10 tys. osób.
Działalność w filiach bibliotecznych
Różnorodne wydarzenia mają miejsce w bibliotekach w Ołoboku, Strzyżewie i Wielowsi. W filii bibliotecznej w Ołoboku gościła Jolanta Szwalbe, autorka sześciu antologii cytatów. Prelegentka w ciekawy sposób przedstawiała złote myśli wybitnych osób na temat życia. Po raz kolejny zorganizowano konkurs literacki pt. „Spacerkiem po literaturze”. W filii bibliotecznej w Wielowsi przeprowadzono konkursy plastyczne pt. „Jak Wojtek został strażakiem” i „Historia mojej małej ojczyzny”. Ponadto biblioteka była organizatorem konkursu literackiego pt. „Spacerkiem po literaturze”, który odbył się w Zespole Szkół w Wielowsi. W tej samej szkole o korzyściach czytania książek w ramach pogadanki o czytelnictwie opowiadała uczniom Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach. W filii bibliotecznej w Strzyżewie uczniowie wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania. Był też konkurs plastyczny pt. „Ilustracja do ulubionej książki Henryka Sienkiewicza” i spotkanie z okazji Dnia Pluszowego Misia. W wakacje w Strzyżewie odbył się cykl czytań pt. „Lato z Zuzią”. We wszystkich filiach zorganizowano lekcje biblioteczne. Czytelnicy bibliotek w Ołoboku, Strzyżewie i Wielowsi często mają okazję oglądać ekspozycje książek pisarzy i poetów przygotowane z okazji różnych rocznic literackich.