W filii bibliotecznej w Strzyżewie zorganizowano wystawę książek Jana Grabowskiego. W ten sposób uczczono 135. rocznicę urodzin pisarza, twórcy wielu opowiadań dla dzieci i młodzieży.
Jan Antoni Grabowski urodził się 16 marca 1882 roku w Rawie Mazowieckiej. Po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej w 1902 roku, pracował w warszawskich szkołach jako nauczyciel matematyki. Dwa lata spędził w Monachium, gdzie studiował historię sztuki. Po powrocie do Polski pracował jako nauczyciel w Warszawie. W niepodległej Polsce piastował różne stanowiska w Ministerstwie Oświaty. W 1936 roku odszedł na emeryturę. Krótki czas mieszkał w Toruniu i Chełmnie, na okres okupacji wrócił jednak do Warszawy. W latach 1945–1948 przebywał w Olsztynie, gdzie był naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego na okręg mazurski. Zajmował się ratowaniem zabytków i dzieł sztuki zdewastowanych w czasie II wojny światowej. W 1949 powrócił do Warszawy. Był człowiekiem dużej wiedzy i wszechstronnych zainteresowań. Wśród jego publikacji wymienia się m.in. serię podręczników dla młodzieży szkolnej z zakresu matematyki, monografie dotyczące zabytków Chełmna, Grudziądza i Torunia, broszurę „Mazowsze Pruskie”, „Mazury i Warmia”. Najwięcej serca wkładał jednak w pracę nad literaturą dziecięcą. Jego kariera pisarska rozpoczęła się w 1916 roku i trwała ponad dwadzieścia lat, a jego książki dla dzieci wciąż cieszą się ogromną popularnością – każde z jego opowiadań miało wiele wydań. Zmarł 19 lipca 1950 roku w Warszawie.
W bibliotece w Strzyżewie znajduje się wiele książek tego autora. Są to m.in.: „Czarna owieczka”, „Finek”, „Puc, Bursztyn i goście”, „Reksio i Pucek”, „Puch kot nad koty” oraz zbiory opowiadań.