19 marca mija 130. rocznica śmierci Józefa Ignacego Kraszewskiego. Z tej okazji w filii bibliotecznej w Strzyżewie można oglądać książki napisane przez polskiego pisarza.
Józef Ignacy Kraszewski urodził się 28 lipca 1812 roku w Warszawie. Jest najpłodniejszym pisarzem w całej literaturze romantycznej w Polsce. Pisał powieści obyczajowe, dramaty, poematy i opowiadania, naukowe dzieła historyczne. Jego twórczość literacka, naukowa i obyczajowa obejmuje ponad 600 dużych tomów. Był również redaktorem czasopism literackich i politycznych w Wilnie i Warszawie. Tuż przed wybuchem powstania styczniowego został wydalony z Warszawy za działalność niepodległościową. Opuścił wtedy Polskę i osiedlił się na stałe w Dreźnie. Łączności z krajem jednak nigdy nie zerwał ani jako powieściopisarz, ani jako działacz społeczny i kulturalny. Najważniejsze jego dzieła to: „Poeta i świat”, „Ulana”, „Chata za wsią”, „Zygmuntowskie czasy”, „Hrabina Cosel”, „Stara baśń”, „Krzyżacy 1410”. Pisarz zmarł 19 marca 1887 roku w Genewie. Jego zwłoki sprowadzono do Krakowa i złożono w grobach zasłużonych na Skałce.
Na wystawie w Strzyżewie zorganizowanej przez bibliotekarkę Janinę Maciaszek można oglądać książki pisarza. Są to: „Cet czy licho”, „Bruhl”, „Bracia zmartwychwstańcy”, „Boleszczyce”, „Stara baśń”, „Biały książę”, „Dwie królowe”, „Przed burzą”, „Czarna perełka”.