W filii bibliotecznej w Wielowsi zorganizowano wystawę książek Marii Konopnickiej. W ten sposób uczczono 175. rocznicę urodzin pisarki.
Maria Konopnicka z domu Wasiłowska urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Kiedy miała siedem lat, rodzice przenieśli się do Kalisza i zamieszkali na Warszawskim Przedmieściu, przy dzisiejszym pl. Jana Kilińskiego. We wrześniu 1862 roku Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie wyjechała z Kalisza, zamieszkując w Bronowie k. Poddębic, a potem w Gusinie. Maria Konopnicka debiutowała w 1870 roku w „Kaliszaninie” wierszem „Zimowy poranek”. W latach 1884-1886 redagowała pismo dla kobiet „Świt”. Współpracowała także z tygodnikiem emancypantek „Bluszcz”. Nowele pisała od początku lat 80. XIX wieku aż do śmierci. Zajmowała się również krytyką literacką, którą uprawiała od 1881 roku. W 1908 roku w „Przodownicy” opublikowała „Rotę”, jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych. Utwory Konopnickiej zawierają protest przeciwko niesprawiedliwości społecznej oraz ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Nacechowane są patriotyzmem, liryzmem i sentymentalizmem. Konopnicka uczestniczyła w międzynarodowym proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni w latach 1901-1902. Pisarka zmarła na zapalenie płuc 8 października 1910 roku we Lwowie, gdzie została pochowana.
Na wystawie w bibliotece w Wielowsi przygotowanej przez Barbarę Biernat można zobaczyć najważniejsze dzieła Marii Konopnickiej. Są to nowele takie jak: „Nasza szkapa”, „Dym”, „Mendel Gdański”, „Miłosierdzie gminy”, „Obrazki więzienne”, a także zbiory wierszy i bajki dla dzieci, np. „Na jagody”, „Jak to ze lnem było”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.