7 lipca minęła 25. rocznica śmierci Seweryny Szmaglewskiej. Z tej okazji w filii bibliotecznej w Wielowsi zorganizowano wystawę książek pisarki.
Seweryna Szmaglewska urodziła się 9 lutego 1916 roku w Przygłowie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Kształciła się w warszawskim Studium Społeczno-Oświatowym Wolnej Wszechnicy Polskiej, potem studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Łodzi. W latach 1942–1945 była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 18 stycznia 1945 roku podjęła udaną próbę ucieczki z Marszu Śmierci. Ukryła się w gospodarstwie Dolników w Boryni. Po II wojnie światowej mieszkała w Łodzi, a potem w Warszawie. Była wieloletnią wiceprezes Rady Naczelnej ZBoWiD oraz członkinią Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. W 1986 roku, na podstawie jej książki o tematyce harcerskiej przygody pt. „Czarne stopy”, powstał film fabularny w reżyserii Waldemara Podgórskiego. Odznaczona została m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki. Zmarła 7 lipca 1992 roku w Warszawie.
Dla upamiętnienia polskiej pisarki w bibliotece w Wielowsi przygotowano ekspozycję jej książek. W księgozbiorze są następujące pozycje: „Czarne Stopy”, „Nowy ślad Czarnych Stóp” oraz powieści o tematyce obozowej: „Krzyk wiatru” i „Dymy nad Birkenau”.