12 maja minie 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. Z tej okazji w bibliotece w Wielowsi zorganizowano wystawę poświęconą polskiej działaczce społecznej i charytatywnej.
Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. To polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. W czasie II wojny światowej współtworzona przez nią sieć ludzi i organizacji podjęła próbę uratowania ok. 2500 żydowskich dzieci. W październiku 1943 roku została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała w opiece społecznej i średnim szkolnictwie medycznym. Przez długie lata jej działalność podczas okupacji była nieznana. Zmarła 12 maja 2008 roku. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Z okazji obchodzonego Roku Ireny Sendlerowej bibliotekarka filii w Wielowsi Barbara Biernat przygotowała wystawę i gazetkę poświęconą działaczce niosącej pomoc żydowskim dzieciom. Na ekspozycji znalazły się książki: „Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej” i „Dzieci Ireny Sendlerowej”.