Wiersze Baczyńskiego

Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wiersze poety czytali przedstawiciele władz gminy Sieroszewice. Czytanie ze względu na trwającą pandemię odbyło się w formie on-line.

22 stycznia 2021 roku mija 100 lat od narodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach zaprosiła władze gminy Sieroszewice do przeczytania wierszy poety. Na początku spotkania szefowa książnicy przedstawiła krótki życiorys Baczyńskiego, a następnie odczytane zostały utwory poetyckie. Wiersz „Ten czas” przeczytał wójt Anatol Piaskowski. Kolejne wiersze czytali: sekretarz Mirosława Busza – wiersz „Noc”, zastępca wójta Bartosz Kubica – wiersz „Ty jesteś moje imię”, skarbnik Karolina Kałużna – wiersz „Elegia” i dyrektor biblioteki Maria Marciniak – wiersz „Bez imienia”. – Krzysztof Kamil Baczyński to bardzo płodny poeta. Wystarczyły 23 lata życia, aby napisać około 500 wierszy. Jego skomplikowane dzieciństwo i okupacja sprawiły, że przybrał taką mroczną formę swojej poezji, która prowokuje nas do zastanowienia się nad naszym życiem. Może warto przeczytać kilka wierszy Baczyńskiego, aby przestać narzekać na swój los – mówił wójt Anatol Piaskowski, który zachęcał do zapoznania się z poezją Baczyńskiego. Kończąc spotkanie Maria Marciniak podziękowała gościom i osobom, które będą oglądać film.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia w 1921 roku. Poległ w pierwszych dniach powstania warszawskiego w 1944 roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa, był po maturze. Studiował polonistykę na tajnym uniwersytecie. W 1943 roku przerwał studia i wstąpił do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Po ukończeniu konspiracyjnej szkoły podchorążych został żołnierzem kompanii „Rudy” i brał udział w akcjach bojowych. Twórczość poety przypada na lata okupacji i obejmuje około 500 utworów. Bohaterką wielu wierszy miłosnych uczynił poeta swą młodziutką żonę, Barbarę. W 1942 roku ukazały się, konspiracyjne, wiersze poety zawarte w tomiku „Poezje wybrane”, które wzbudziły uznanie krytyków. Baczyński używał literackiego pseudonimu Jan Bugaj. Broniąc Pałacu Blanka na Placu Teatralnym w Warszawie, został śmiertelnie zraniony w dniu 4 sierpnia 1944 roku. Należy do pokolenia twórców urodzonych na początku lat dwudziestych XX wieku, którzy wchodzili w dorosłość w czasie wojny. Walczyli w obronie ojczyzny i tworzyli literaturę. Pokolenie to nazwano Kolumbami – od tytułu powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”.

Ewa Kotowska-Rasiak

Zapraszamy do obejrzenia filmu z czytania wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego