Rok w bibliotece

W 2020 roku mimo pandemii Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach prowadziła działalność czytelniczą i kulturalno-oświatową. Większość wydarzeń odbywała się w formie on-line.

CZYTELNICTWO

W 2020 roku w bibliotece odnotowano spadek czytelnictwa (liczba czytelników, wypożyczeń i odwiedzin), co spowodowane było obostrzeniami wynikającymi z pandemii Covid 19. Biblioteka przez ponad dwa miesiące była całkowicie zamknięta dla czytelników, a w kolejnych siedmiu czytelnicy mieli do niej utrudniony dostęp. Ogółem we wszystkich bibliotekach na terenie gminy Sieroszewice zarejestrowano 1083 czytelników. W minionym roku biblioteki odwiedziło 6553 czytelników, którzy wypożyczyli 24.464 woluminy.

Nowe książki zakupiono za kwotę 18 tys. zł z budżetu Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach i za prawie 16 tys. zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. – Zakupiliśmy ok. 1500 woluminów. Każdy czytelnik, który nas odwiedził mógł sobie wybrać książkę w swoim guście – powiedziała Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach.

Czytelnicy nadal gustują w książkach polskich autorów, wśród których należy wymienić takich jak Remigiusz Mróz, Diana Brzezińska, Max Czornyj, Joanna Jax, Krystyna Mirek, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Małgorzata Rogala, Magdalena Witkiewicz. Z literatury obcej najczęściej wypożyczane są książki takich autorów jak Harlan Coben, Clive Cussler, David Baldacci, Jo Nesbø. Czytelnicy chętnie sięgają po biografie, książki podróżnicze, filozoficzne, historyczne i poradniki. Dzieci lubią książki z kolorowymi ilustracjami. Z literatury dziecięcej najbardziej popularne są książki z serii „Mądra mysz”, „Książkożercy”, „Kicia Kocia”, „Franklin”.

Działalność kulturalno-oświatowa

W roku 2020 Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach współpracowała
ze szkołami i przedszkolami z terenu gminy Sieroszewice, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Dziennym Domem Senior + oraz Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym EKOklub. W związku z pandemią wirusa Covid 19 i obostrzeniami w działalności bibliotek niektóre z zaplanowanych wydarzeń i przedsięwzięć nie zostały przeprowadzone lub przeprowadzono je w formie elektronicznej i za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W związku z ogłoszonym przez Sejm Rokiem Leopolda Tyrmanda, Rokiem Romana Ingardena, Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Rokiem Świętego Jana Pawła II oraz Rokiem Bitwy Warszawskiej Gminna Biblioteka Publiczna i filie zorganizowały wystawy książek, publikacji i plakatów dotyczących wymienionych osób i wydarzenia. W bibliotekach zorganizowano 38 wystaw książek związanych z rocznicami literackimi:

Imprezy i wydarzenia w 2020 roku

Styczeń

Spotkanie z przedszkolakami z okazji Święta Kubusia Puchatka – filia biblioteczna w Ołoboku.

Ferie w filii bibliotecznej w Wielowsi pod hasłem „Z nami nuda się nie uda”, w programie: kino dla najmłodszych (Epoka lodowcowa), zasady bezpieczeństwa w zimie (spotkanie ze strażakiem), jak powstaje książka (stworzenie własnej książki).

Wizyta w Dziennym Domu Senior+ w Latowicach pod hasłem „Książka na zimowe wieczory” – GBP w Sieroszewicach.

Luty

Ferie w filii bibliotecznej w Ołoboku pod hasłem „Zima w bibliotece”, w programie: czytanie bajek, zajęcia plastyczne.

Spotkanie z przedszkolakami z okazji walentynek, pod hasłem „Zakochaj się w książce”, w programie: jak powstaje książka, zasady funkcjonowania biblioteki, czytanie bajki „Całus na dobranoc” – filia biblioteczna w Wielowsi.

Finał gminnego konkursu plastycznego „Kartka walentynkowa” z udziałem wójta gminy Sieroszewice Anatola Piaskowskiego. Na konkurs wpłynęły 83 prace z czego 28 wyróżniono – GBP w Sieroszewicach.

Marzec

Spotkanie z przedszkolakami z okazji Dnia Pisarza, w programie: czytanie bajki „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”, jak powstaje książka, przedstawienie sylwetek znanych pisarzy dla dzieci – filia biblioteczna w Ołoboku.

Ogłoszenie Gminnego  Konkursu Literackiego „Ziemi na ratunek” organizowanego przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne EKOklub z Wielowsi przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach.

Ogłoszenie konkursu on-line pod hasłem „W domu zostajemy – książki poznajemy”. Zadaniem konkursowym było wykonanie ilustracji do ulubionej książki z domowej biblioteczki. Zdjęcie pracy umieszczano na profilu facebookowym GBP w Sieroszewicach.

Rozstrzygnięcie konkursu on-line pod hasłem „W domu zostajemy – książki poznajemy”. Na konkurs wpłynęło 13 prac. Wszystkie zostały nagrodzone.

Kwiecień

Czytanie on-line z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – GBP w Sieroszewicach.

Rozpoczęcie akcji on-line pod hasłem „Nie pamiętam tytułu ale okładka była…”. Na profilu facebookowym znalazło się zdjęcie serca utworzonego z książek, których okładki są czerwone. Zadaniem czytelników chcących włączyć się w tę akcję było zrobienie zdjęcia książki z czerwoną okładką i zamieszczenie go pod postem. Zamieszczono 11 zdjęć.

Wielkanocne czytanie on-line dla dzieci – GBP w Sieroszewicach.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowano czytanie on-line fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – GBP w Sieroszewicach.

Kontynuacja akcji pod hasłem „Nie pamiętam tytułu ale okładka była … Tym razem ułożono słońce z książek z żółtymi okładkami. W komentarzach zamieszczono 7 zdjęć.

Projekt on-line pod hasłem „Tydzień zagadek z biblioteką”. Codziennie o godz. 20.00 na facebooku biblioteki zamieszczano w formie zdjęcia lub filmiku zagadkę z książką w tle. Nagrodę zdobywała osoba, która najszybciej w komentarzu pod postem zamieściła poprawną odpowiedź.

Maj

Wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „W domu zostajemy, książki poznajemy” i projektu pod hasłem „Tydzień zagadek w bibliotece” przeprowadzonych on-line – GBP w Sieroszewicach.

Czytanie on-line z okazji 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Wójt Anatol Piaskowski przeczytał dzieciom fragment z książki Joanny Krzyżanek pt. „Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem i kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską” – GBP w Sieroszewicach.

Spotkanie autorskie on-line z Romanem Pankiewiczem – GBP w Sieroszewicach.

Ogłoszenie IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego – GBP w Sieroszewicach.

Ogłoszenie plastycznego konkursu on-line pod hasłem „Wymarzony Dzień Dziecka”. Zadaniem konkursowym było przedstawienie w formie pracy plastycznej ulubionego miejsca gdzie uczestnik chce spędzić dzień dziecka i zamieszczenie go w komentarzu pod postem – filia biblioteczna w Wielowsi.

Czerwiec    

Przedstawienie z okazji Dnia Dziecka pt. „Czerwony Kapturek” – teatr za regałem on-line – filia biblioteczna w Wielowsi.

Udział w akcji „Pompujemy dla Wojtusia” – GBP w Sieroszewicach.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego on-line pod hasłem „Wymarzony Dzień Dziecka”. Na konkurs wpłynęło 11 prac. Wszystkie zostały nagrodzone – filia biblioteczna w Wielowsi.

Wręczenie medali i dyplomów laureatom XV edycji Powiatowego Konkursu „Czytelnik Roku 2019”.

Czytanie on-line z okazji Światowego Dnia Smerfa – filia biblioteczna w Wielowsi.

Lipiec 

Wizyta w Dziennym Domu Senior + w Latowicach pod hasłem „Książka na wakacje” – GBP w Sieroszewicach.

Sierpień

Przyłączenie się do akcji „Czytaj legalnie i pozwól legalnie czytać innym” – GBP w Sieroszewicach.

Ogłoszenie konkursu plastycznego on-line pod hasłem „Biblioteka moich marzeń”. Zadaniem uczestnika było przedstawienie w formie pracy plastycznej jak ma wyglądać jego wymarzona biblioteka i zamieszczenie zdjęcia pracy w komentarzu pod postem – filia biblioteczna w Wielowsi.

Wrzesień

Narodowe Czytanie on-line fragmentów „Balladyny” z podziałem na role z udziałem władz gminy Sieroszewice: wójta Anatola Piaskowskiego, z-cy wójta Bartosza Kubicy, sekretarz Mirosławy Busza – GBP w Sieroszewicach.

Narodowe Czytanie on-line fragmentów „Balladyny” z podziałem na role z udziałem pracowników biblioteki – GBP w Sieroszewicach.

Ogłoszenie wyników IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego – GBP w Sieroszewicach.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego on-line pod hasłem „Biblioteka moich marzeń”. Na konkurs wpłynęło 6 prac. Wszystkie zostały nagrodzone – filia biblioteczna w Wielowsi.

Październik

Przedstawienie bogatej oferty czytelniczej dla najmłodszych odbiorców biblioteki –  GBP w Sieroszewicach. 

Listopad

Transmisja na żywo – Dzień Postaci z Bajek – filia biblioteczna w Wielowsi.

Transmisja na żywo – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – filia biblioteczna w Wielowsi.

Lekcja biblioteczna on-line pod hasłem „Słownikowy zawrót głowy” – filia biblioteczna w Wielowsi.

Przedstawienie pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” amatorski teatr cieni on-line – filia biblioteczna w Wielowsi.

Ogłoszenie konkursu plastycznego dla dzieci z przedszkoli pod hasłem „Mikołaju, co ty robisz w naszym kraju?”  – GBP w Sieroszewicach.

Grudzień

Gala IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego on-line z udziałem wójta Anatola Piaskowskiego i jurorów – GBP w Sieroszewicach.

Przedstawienie świątecznej oferty czytelniczej on-line – GBP w Sieroszewicach. 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego on-line pod hasłem „Mikołaju, co ty robisz w naszym kraju?”. Na konkurs wpłynęło 13 prac. Wszystkie zostały nagrodzone – GBP w Sieroszewicach.

Świąteczne czytanie dzieciom on-line z udziałem pracowników biblioteki – GBP w Sieroszewicach.

Świąteczne czytanie dzieciom on-line z udziałem wójta Anatola Piaskowskiego – GBP w Sieroszewicach.

Ponadto w 2020 roku przeprowadzono cykliczne transmisje na żywo na profilu facebookowym: „Porozmawiajmy o książkach”  – GBP w Sieroszewicach, „Wakacyjne czwartki z Tupciem” – filia biblioteczna w Wielowsi.

Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach posiada stronę internetową i profil na facebooku.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej, oglądania zdjęć i filmów z wydarzeń odbywających się w bibliotece.

Ewa Kotowska-Rasiak
Skip to content

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. więcej informacji

Aby móc przeglądać naszą stronę internetową musisz zaakceptować naszą politykę prywatności. Opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej na temat ciasteczek (cookies) przeczytasz tutaj oraz w naszej polityce prywatności tutaj.

Zamknij