Biskup czytał dzieciom o Apostołach

Biskup kaliski Damian Bryl i wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowki przeczytali dzieciom fragmenty książki „Przyjaciele Jezusa” autorstwa Benedykta XVI. Jest to pierwsza w historii książka Ojca Świętego dla dzieci.

W piątek, 24 lutego, w filii bibliotecznej w Strzyżewie gościli biskup kaliski Damian Bryl i wójt Anatol Piaskowski. Goście spotkali się z uczniami klas trzeciej i czwartej Szkoły Podstawowej w Strzyżewie, którzy przybyli do biblioteki ze swoimi wychowawcami Alicją Mrulą i Pauliną Prejsnar oraz dyrektorem szkoły Jackiem Nentwichem. Przybyłych na spotkanie powitała Maria Marciniak. – Pomysłodawczynią dzisiejszego czytelniczego wydarzenia jest Ewa Kotowska-Rasiak, redaktor strony internetowej naszej biblioteki. Jest to związane ze śmiercią papieża Benedykta XVI. Okazało się, że pani Ewa znalazła książkę napisaną przez Benedykta XVI dla dzieci. Pomyślała kto mógłby ją dla młodych czytelników przeczytać i dlatego jesteśmy dziś w tak zacnym gronie w jednej z naszych filii – powiedziała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach.

Ks. biskup Damian Bryl przeczytał dzieciom wstęp do książki oraz opowiadania o Apostołach św. Piotrze i św. Pawle, natomiast wójt Anatol Piaskowski czytał o św. Tomaszu i św. Filipie. Były to rozważania papieża Benedykta XVI wygłaszane podczas środowych spotkań z pielgrzymami w Rzymie. Tematem tych audiencji były postacie dwunastu Apostołów i św. Pawła.

W swoim słowie do uczniów ks. biskup podkreślił, że święci i dobre postacie z historii są po to, żeby zapraszać do pięknego i dobrego życia. – Czytaliśmy o tym, jak Apostołowie spotkali Pana Jezusa i jak to spotkanie zmieniło ich życie. Proszę wspominajmy piękne postacie z życia Kościoła, naszej ojczyzny, historii po to, żeby uczyć się od nich dobrego i mądrego życia – powiedział bp Damian Bryl. Z kolei wójt zaznaczył, że człowiek potrzebuje w swoim życiu wzorców. –

Te postacie to są drogowskazy dla nas wszystkich. Całe życie musimy opierać się na jakiś wzorcach, żeby ono było piękne. Korzystajcie z takiej wiedzy, z takich autorytetów jak przyjaciele Jezusa – stwierdził Anatol Piaskowski.

Goście odpowiadali także na pytania zadawane przez dzieci, które chciały wiedzieć od kiedy ks. Damian Bryl jest biskupem czy ile zna języków. Dzieci dowiedziały się, że biskupem jest 10 lat, w tym 2 lata w Kaliszu, że posługuje się najlepiej językiem polskim, potem gwarą wielkopolską oraz językami hiszpańskim, włoskim, francuskim i trochę zna rosyjski, którego uczył się w szkole.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń ks. biskupowi, który obchodził swoje imieniny 21 lutego. Ks. biskup opowiedział dzieciom o swoim patronie św. Piotrze Damianie. Po spotkaniu ks. biskup Damian Bryl wpisał się do dwóch książek „Przyjaciele Benedykta XVI”, które będzie można wypożyczyć w bibliotece.

W spotkaniu uczestniczyli także ks. Szymon Rybak, kapelan ks. biskupa, Arleta Walczak, księgowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach, Ewa Kotowska-Rasiak, redaktor strony internetowej biblioteki i Justyna Sprutta, bibliotekarka filii bibliotecznej w Strzyżewie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wizyty biskupa kaliskiego Damiana Bryla w bibliotece w Strzyżewie.