WIESZCZ Z NOWOGRÓDKA

Nawet, gdy zmuszony został do pozostania na zachodzie Europy, kochał Litwę i za nią tęsknił. O nim, rodzimym patriocie i jednym z najwybitniejszych literatów polskiego romantyzmu, traktuje strzyżewska wystawa.

W filii bibliotecznej w Strzyżewie zorganizowano wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi z okazji 225. rocznicy jego urodzin. Ten poeta, publicysta i dramatopisarz był także wielkim patriotą. O jego patriotyzmie świadczyła chociażby działalność w Towarzystwie Filomatów czy zamiar sformowania Legionów Polskich do walki z Rosją. Ten patriotyzm, ale też zachwyt Litwą i Polską, uwidaczniał się w wielu jego dziełach. Niektóre z nich posiada strzyżewska filia. Jest to między innymi trylogia obejmująca utwory dramatyczne, powieści poetyckie oraz „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, a także wiersze. Oczywiście wśród nich znajduje się najbardziej znane dzieło tego wybitnego literata: „Pan Tadeusz”, tudzież ballady i bajki. Mimo iż liczne utwory Adama Mickiewicza łączone są zwykle tylko ze szkołą jako lektury, warto ponownie po nie sięgnąć, już bez szkolnego musu, gdyż często dopiero z perspektywy lat można wyłowić z nich drogocenne „perły”, a lektura, może kiedyś nudna, bo nie do końca zrozumiała, teraz okaże się zachwycająca i inspirująca. Zapraszamy zatem do ponownego odkrycia dzieł naszego wielkiego wieszcza.

Justyna Sprutta