Biskup kaliski Damian Bryl wziął udział w gali konkursu plastycznego „Rodzina Ulmów w oczach dziecka”, nad którym objął patronat. Na konkurs wpłynęły prace wykonane przez dzieci z diecezji kaliskiej.
We wtorek, 21 maja, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach odbyła się gala konkursu plastycznego „Rodzina Ulmów w oczach dziecka” zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach z okazji obchodzonego Roku Rodziny Ulmów. Patronat nad konkursem objął Biskup kaliski. Przybyłych gości powitała Maria Marciniak, dyrektor książnicy. Galę zaszczycili swoją obecnością: biskup kaliski Damian Bryl, wikariusz biskupi i proboszcz parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy ks. kanonik Paweł Guździoł, kapelan biskupa ks. Szymon Rybak, wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, pełniąca obowiązki dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Klaudia Derdas, laureaci konkursu, rodzice, nauczyciele, katecheci, redaktor naczelny Telewizji Internetowej „Dom Józefa” Piotr Nowicki.
Na konkurs wpłynęło 146 prac wykonanych przez dzieci z diecezji kaliskiej. Jury w składzie: przewodniczący – ks. kanonik Paweł Guździoł, wikariusz biskupi, proboszcz parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy, Izabela Szymczak, artysta plastyk, właścicielka studia graficznego, uczestniczka plenerów artystycznych i wystaw malarskich mieszkająca na stałe w Warszawie i Ewa Kotowska-Rasiak, redaktor KAI, Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun” i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach przyznała nagrody i wyróżnienia 36 uczniom szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych – klas I-III i klas IV-VI.
Nagrody w kategorii klas I-III
I miejsce – Marta Szymankiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce
II miejsce – Zofia Woźniak ze Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Kuta w Ołoboku
III miejsce – Maja Ciapierzyńska ze Szkoły Podstawowej w Wielowsi
Wyróżnienia:
Magdalena Kulas (SP w Gliśnicy), Miłosz Adamkiewicz, Antonina Kałka, Dorota Rapalska (SP w Granowcu), Tatiana Dopieralska (SP w Kościelcu), Tomasz Banasiak, Hanna Kłysz, Maciej Stasiak, Mateusz Wojtysiak (SP w Masanowie), Miłosz Chwiłkowski, Adam Marcinkowski (SP w Moskurni), Oliwia Gońda (SP w Międzyborzu), Weronika Płókarz (SP w Rososzycy), Kacper Szydlak (SP w Sieroszewicach), Jan Piaskowski (SP w Wielowsi).
Nagrody w kategorii klas IV-VI
I miejsce – Aleksandra Gwiazdowicz ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Granowcu
II miejsce – Maria Lisik ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Granowcu
III miejsce – Nataniel Pawlaczyk ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krotoszynie
Wyróżnienia:
Julita Górzna (SP w Broszkach), Anna Gąbka, Alicja Szydełko (SP w Granowcu), Wiktor Pawłowski (SP w Kościelcu), Maria Jędroszka, Igor Łyżwa, Lena Muszyńska, Angelika Rybka (SP w Lewkowie), Aleksandra Podgórska, Oliwia Woźniak, Magdalena Żuberek (SP w Międzyborzu), Karol Gomółka (SP 9 w Ostrowie Wlkp), Michalina Kamińska, Antonina Nowicka (SP w Rososzycy), Marcel Sobczak (SP w Sieroszewicach).
Laureatom gratulowali: ks. biskup Damian Bryl, ks. kanonik Paweł Guździoł i wójt Anatol Piaskowski.
W swoim słowie Biskup kaliski podzielił się trzema myślami dotyczącymi rodziny Ulmów. Po pierwsze wskazał, że była to rodzina przeniknięta miłością. Po drugie – rodzina bardzo zaangażowana w codzienne życie, także społeczne. Trzecie słowo, które cechowało rodzinę Ulmów to odwaga. – To było niezwykłe, że oni przyjęli uciekających Żydów, bo uważali, że skoro jest potrzebujący człowiek to nie można go zostawić. Jak ważna jest odwaga, żeby nie być obojętnym wobec cierpienia. Bardzo dziękuję, że wy przez wasze prace o tym wszystkim chcieliście nam przypomnieć. Te piękne prace nas mocno poruszają i wszystkim artystom bardzo za to dziękuję – powiedział bp Damian Bryl.
Wójt gminy Sieroszewice dziękował katechetom, rodzicom i dziadkom, że namówili dzieci, żeby podjęły ten trudny temat. – Często zastanawiam się, czy dałbym radę zachować się tak jak Ulmowie. Uważam, że podejmowanie takich trudnych tematów uczy nas bycia dobrym człowiekiem – podkreślił Anatol Piaskowski.
Z kolei przewodniczący jury stwierdził, że ocena prac, zwłaszcza pod kątem samodzielnego wykonania, jest bardzo trudna. – Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Każda praca jest na medal. W tych pracach pojawiał się piękny motyw rodziny Ulmów będącej na drodze, która prowadzi do nieba. To jest taki motyw, który ma nas wszystkich zachęcić do tego, byśmy weszli na tę drogę, która prowadzi do nieba. Dla Ulmów była to droga męczeństwa, dla nas ma to być droga codziennego życia. Niech w tej drodze do nieba rodzina Ulmów nas wspomaga – mówił ks. Guździoł.
Dyrektor biblioteki wyraziła radość, że tak wiele dzieci odpowiedziało na konkurs. – Nie był to konkurs łatwy, bo uczestnicy zanim wykonali prace musieli dowiedzieć się kim była rodzina Ulmów, czym się zajmowała i jakiego bohaterskiego czynu dokonała w czasie II wojny światowej. Taką wiedzę dzieci otrzymały zapewne od rodziców, dziadków, a także nauczycieli religii. Mimo tego trudnego tematu na konkurs nadesłano 146 prac, w tym 75 w kategorii klas I-III i 62 w kategorii klas IV-VI – podsumowała Maria Marciniak.
Relację z wydarzenia będzie można obejrzeć w Telewizji Internetowej Diecezji Kaliskiej „Dom Józefa”.
Ewa Kotowska-Rasiak