W filii bibliotecznej w Wielowsi czytelnicy mogą oglądać wystawę książek Eugeniusza Paukszty. W ten sposób uczczono 100. rocznicę urodzin pisarza i publicysty.
Eugeniusz Paukszta urodził się 9 sierpnia 1916 roku w Wilnie. Studiował prawo w Wilnie, filologię polską i historię w Lublinie na KUL-u. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, a potem działalności konspiracyjnej. W 1942 roku został aresztowany przez Gestapo, więziony w obozie w Kownie. Zbiegł stamtąd w 1943 roku i dołączył do oddziału leśnego wchodzącego w skład 1. Pułku im. B. Chrobrego AK. Został dowódcą oddziału partyzanckiego. Był autorem powieści współczesnych i historycznych, opowiadań i powieści dla młodzieży. Po wojnie mieszkał najpierw w Gliwicach, a potem w Poznaniu. W latach 1953-1955 był prezesem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Zmarł 20 maja 1979 roku w Inowrocławiu.
Bibliotekarka Barbara Biernat zaprezentowała na wystawie w Wielowsi najważniejsze dzieła Eugeniusza Paukszty. W zbiorach biblioteki znajdują się następujące pozycje: „W cieniu hetyckiego Sfinksa”, „Złote korony księcia Dardanów”, „Ich trzech i dziewczyna”, „Lasy płoną o świcie”, „Minarety bez czarczafów”, „Spod szczęśliwej gwiazdy”, „Srebrna ławica”, „Wszystkie barwy codzienności”, „Znak żółwia”.