25 sierpnia przypada 125. rocznica urodzin Gustawa Morcinka. Z tej okazji w filiach bibliotecznych w Strzyżewie i Wielowsi zorganizowano wystawę dzieł pisarza.
Gustaw Morcinek (właściwie Augustyn Morcinek) urodził się 25 sierpnia 1891 roku w Karwinie na Śląsku Cieszyńskim. Był pisarzem, nauczycielem, działaczem publicystycznym i posłem na Sejm PRL w latach 1952-1956. Debiutował w 1918 roku artykułem „Wspomnienia z przewrotu w listopadzie 1918 r.” zamieszczonym w „Dzienniku Cieszyńskim”. Najważniejsze utwory napisał na przełomie lat 20. i 30., zostając jedynym znaczącym śląskim, polskojęzycznym prozaikiem okresu międzywojennego. Wtedy to powstały takie dzieła jak: zbiór noweli „Serce za tamą”, czy powieści „Wyrąbany chodnik”, „Narodziny serca”, „Łysek z pokładu Idy”. Za swoją twórczość otrzymał wiele odznaczeń i nagród literackich, a liczne jego książki przetłumaczono na języki obce. Pisarz zmarł 20 grudnia 1963 roku w Krakowie i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.
W filiach bibliotecznych w Strzyżewie i Wielowsi przygotowane zostały ekspozycje książek Gustawa Morcinka, po które czytelnicy nadal sięgają. Wśród nich są takie pozycje jak: „Łysek z pokładu Idy”, „Wyorane kamienie”, „Po kamienistej drodze”, „Wyrąbany chodnik”, „Miód w sercu i inne opowiadania”, „Pokład Joanny”, „Przedziwna historia o zbójniku Ondraszku” oraz zbiory opowiadań.