Książki Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Twórczość polskiej pisarki cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach.

W czwartek, 10 października, w ręce pisarki trafiła najbardziej prestiżowa nagroda w świecie literatury. Jak podała Szwedzka Akademia, Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Pisarka odbierze Nobla podczas ceremonii wręczenia nagród 10 grudnia br. w Sztokholmie.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami z problemami psychicznymi. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Była współorganizatorem Festiwalu Opowiadania, podczas którego autorzy krótkich form literackich z Polski i zagranicy prezentują swoje utwory. Od 2008 roku prowadzi zajęcia z twórczego pisarstwa na Uniwersytecie Opolskim, a także warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2015 roku współorganizuje w Nowej Rudzie i okolicach Festiwal Góry Literatury. W programie festiwalu znajdują się: akcje edukacyjne, debaty, koncerty, wystawy, panele, pokazy, warsztaty: filmowe, kulinarne, literackie. Mieszka we Wrocławiu i Krajanowie.

Z tej okazji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach przygotowano wystawę książek polskiej pisarki. W książnicy dostępne są następujące powieści: „Anna In w grobowcach świata”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Moment niedźwiedzia”, „Bieguni”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Prawiek i inne czasy”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. – Twórczość noblistki ma swoich zwolenników wśród czytelników. Jej powieści i opowiadania są często wypożyczane. Książka „Bieguni” znalazła się także na liście lektur dla uczniów szkół średnich – mówi Maria Marciniak, dyrektor sieroszewickiej książnicy.