Protokół z posiedzenia jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego w Sieroszewicach
Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. P. Brylińskiego w składzie: Aleksandra Kiełb Szawuła (członek), Piotr Fałczyński (członek), Bolesław Grobelny (członek), Tomasz Gruchot (przewodniczący), przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I Nagroda w wysokości 900 złotych dla Ewy Włodarskiej z Krakowa (godło: Silva rerum) za cały zestaw wierszy.
Jury doceniło wyjątkową zdolność autorki do uniwersalizowania współczesnej historii, aktualnych problemów społecznych i doświadczeń estetycznych. Wszystkie zaprezentowane teksty świadczą również o dużej erudycji połączonej z umiejętnością scalania i kondensowania emocji w precyzyjnych i przejmujących obrazach poetyckich. Całości dopełnia wyrazista i naznaczona inteligentnymi konceptami dykcja poetycka, czyniąca cały zestaw dojrzałą i spójną artystycznie propozycją.
II Nagroda w wysokości 600 złotych dla Zbigniewa Witosławskiego z Gorzowa Wielkopolskiego (godło: kuglarz) za cały zestaw wierszy.
W zaprezentowanym zestawie jury nagrodziło konsekwentnie stosowaną intensyfikację semantyczną tekstów pozwalającą na łączenie odległych kulturowych asocjacji. Łączenie przez autora popularnych rytuałów ludzkości (bez względu na ich skalę i kulturotwórczą siłę) tworzy w wierszach nowe sensy i dokonuje rewitalizacji zastanych znaczeń. Czytelność i adekwatność poetyckich zabiegów idą tu w parze ze starannie przygotowanym aktem wymuszenia na odbiorcy potrzeby podjęcia refleksji w oparciu o lingwistyczne wskazówki.
III Nagroda w wysokości 300 złotych ex aequo dla Pawła Rzoncy z Piastowa (godło: Zefir) za wiersze: godzina dziesiąta i Niema rozmowa z wujkiem oraz dla Czesława Markiewicza z Zielonej Góry (godło: Pepe) za wiersz Dębieje.
W wierszach Pawła Rzoncy doceniono subtelność w traktowaniu znaczeń i umiejętność skupienia uwagi na tych odcieniach emocjonalnych, które w codziennym doświadczeniu bywają upraszczane lub zakłamywane. Uwagę zwraca w tych tekstach również płynność frazy, która od początku angażuje odbiorcę i pozostawia go intelektualnie i uczuciowo aktywnym, nie budując przy tym sztucznych barier percepcyjnych, tak charakterystycznych dla liryki próbującej zobrazować emocjonalne niuanse w relacjach człowieka ze światem.
W utworze Czesława Markiewicza na plan pierwszy wysuwa się sensualne natężenie poetyckiego obrazu potęgowane z każdym kolejnym fragmentem i przechodzące w wyrazistą oraz brutalną w swej wymowie refleksję. Jej istotne dopełnienie stanowi tu ekstensywna metaforyka – celna i łatwo zapadająca w pamięć.
Cztery równorzędne wyróżnienia główne w wysokości 200 złotych:
1) dla Ewy Kaca z Namysłowa (godło: Bez Etatu) za wiersz (…) chora na Alzheimera chodzi i błądzi.
Jury postanowiła wyróżnić wiesz za udaną próbę reaktywowania naturalistycznej poetyki w zestawieniu z subtelną refleksją na temat dramatu narastającej niedoskonałości oraz jej rozległych konsekwencji osobistych i kulturowych;
2) dla Agnieszki Marek z Bielska Białej (godło: ARGENTUM) za wiersze Czerwiec i Noc.
Jury w wyróżnionych wierszach doceniło swobodę w posługiwaniu się poetyką erotyku, wdzięk, subtelny humor i umiejętnie budowany dystans twórczy do opisywanych zjawisk, nieodbierający im jednak siły wyrazu;
3) dla Eli Galoch z Turku (godło: Pawie pióra) za wiesze Bliskość i Budowa zbiornika retencyjnego.
W obu wyróżnionych utworach doceniono poetycką wielobarwność i wieloaspektowość nostalgii, która nie tylko okazuje się niedefiniowalną do końca tęsknotą, ale również próbą odtwarzania w nowych realiach dawnych sposobów odczytywania i odczuwania świata;
4) dla Anny Piliszewskiej z Wieliczki (godło: CYKORIA) za wiersze mgła i ubierz czarną koszulę.
Przyznając wyróżnienie podkreślono wartość formalną obu tekstów, ich przemyślaną strukturalnie kompozycję i swobodę poetyckiego języka. Łatwość z jaką autorka posługuje się rozmaitymi tropami stylistycznymi sprawia, że nie dostrzega się w wierszach twórczego trudu, a raczej epifanijną spontaniczność przekazu.
Cztery równorzędne wyróżnienia w formie nagród rzeczowych:
1) dla Eweliny Kuśki z Jastrzębia Zdroju (godło: Łaciate) za wiersz Poduszka;
2) dla Krzysztofa Ziemskiego z Zielonej Góry (godło: Doświtek) za wiersz Zaduszki kresowe;
3) dla Dominika Sobola z Terespola (godło: WIEDŹMA) za wiersz matka chciała to zrobić;
4) dla Barbary Zakrzewskiej z Ostrołęki (godło: Sagitta) za wiersz Szopkarz.
Ponadto jury przyznało specjalne wyróżnienie w kategorii twórców regionalnych w wysokości 200 złotych. Zdobyła je Monika Kaźmierczak z Wielowsi (godło: Goplana) za wiersz Śmierci małe i duże.