W filii bibliotecznej w Strzyżewie przygotowana została wystawa związana ze zbliżającym się świętem św. Mikołaja.
W dniu 6 grudnia w kalendarzu wspomina się postać świętego Mikołaja. W tradycji przyjęte jest, że przynosi on prezenty. Święty Mikołaj był biskupem Miry, a żył na przełomie III i IV wieku. Chętnie dzielił się dobrami, także materialnymi, z potrzebującymi. Miał również skrycie podrzucić złoto ubogim dziewczętom jako posag. Uratował też trzech młodzieńców od kary śmierci i rybaków od utonięcia w falach wzburzonego morza. Jego szczątki znajdują się w Bari.
Imię „Mikołaj”, mimo iż dzisiaj spotykane bardzo rzadko, jest imieniem nie tylko tego świętego, ale także wielkich pisarzy i naukowców, wśród których najbardziej znani „Mikołajowie” to Gogol (rosyjski pisarz, poeta, dramaturg i publicysta z XIX wieku), Kopernik (polski lekarz, prawnik i wybitny astronom-odkrywca, z przełomu XV i XVI w.) i Rej (szesnastowieczny poeta i prozaik). Jest ono także imieniem popularnego w całym świecie bohatera słynnej, francuskiej serii pióra René Goscinnego, sympatycznego urwipołcia Mikołajka. Imię to z języka greckiego mówi między innymi o zwycięstwie.
Na wystawie w bibliotece w Strzyżewie znalazły się reprezentatywne książki z Mikołajem w tytule i autorstwie: „Mikołajek”, „Nowe przygody Mikołajka”, „Najnowsze przygody Mikołajka”, „Wakacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki” R. Goscinnego i J.J. Sempé; „Płaszcz”, „Martwe dusze” i „Opowiadania” M. Gogola; „Wybór pism” M. Reja; „O Mikołaju Koperniku” S. Szostakowskiego; „Mikołaj Kopernik” S. Grzybowskiego, „Mikołaj Kopernik. Dzieje jednego odkrycia” W. Voisé i „Astronomia Mikołaja Kopernika” C. Iwaniszewskiej.
Justyna Sprutta