Protokół z posiedzenia jury IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego w Sieroszewicach
Werdykt Jury
Na posiedzeniu 2 września 2020 r. w Sieroszewicach, jury konkursowe w składzie: Aleksandra Kiełb-Szawuła, Piotr Fałczyński, Bolesław Grobelny, Tomasz Gruchot (przewodniczący), po zapoznaniu się z 450 wierszami nadesłanymi na konkurs, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I NAGRODA (1000 zł) dla WOJCIECHA ROSZKOWSKIEGO
z Nowego Sącza,
za zestaw opatrzony godłem „altówka”
[„Ostatni list do ojca”, „Nieprzetłumaczalne”, „Zwrotnice”]
Autor dzięki erudycji i wyprowadzonych z niej asocjacjom dokonuje poetyckiego zespolenia indywidualnych doświadczeń z uniwersalną i ahistoryczną symboliką. Złamanie reguł następstwa zdarzeń, odrzucenie chronologicznej dyscypliny uwalnia w tych wierszach żywioł liryczny, który swobodnie łączyć może odległe czasy, miejsca czy zdarzenia. Wszystko zaś po to, by z mnogości drobnych analogii i cząstkowych utożsamień skomponować mozaikę prywatnych stanów emocjonalnych. Niewątpliwy intelektualny walor zaprezentowanych utworów nie przyćmiewa tu bowiem tego, co w poezji najistotniejsze – pozostaje ona głęboko przejmująca i wprowadza odbiorcę na kolejne poziomy empatii.
II NAGRODA (700 zł) dla JERZEGO FRYCKOWSKIEGO
z Dębnicy Kaszubskiej
za zestaw opatrzony godłem „MARTYNIKA”
[„Sierpień. Rwanie głogu”, „Krzeszyce. Lipiec 69”, „Klucze”]
Jury doceniło w całym zestawie wyjątkową spójność poetyckiego obrazowania i liryczną rewitalizację zabiegu introspekcji, która daleka jest tu od łatwych definicji i prób nazywania zjawisk. Autor rozbija przy tym skostniałe przyzwyczajenia semantyczne odbiorców, zmuszając ich do redefiniowania pojęć, których znaczenia wydawały się od dawna ustabilizowane. Wartość emocjonalna tych wierszy rodzi się również z owej destabilizacji językowych schematów oraz uproszczonych stylów odbioru. Zastygłe znaczenia mogą bowiem opisać jedynie uproszczone emblematy uczuć, pozbawione indywidualnego nacechowania, a przez to nieprawdziwe. Konieczność takiego przysposobienia czytelnika do nowej sytuacji lirycznej wymusza dodatkowo twórczą dyscyplinę, która przekłada się w tym wypadku na precyzję formy.
III NAGRODA (500 zł) dla JANUSZA PYZIŃSKIEGO z Podgrodzia
za zestaw opatrzony godłem „NIKIFOR”
[„Dziadek”, „Pamięć”, „Pamięci Pawła Brylińskiego”]
Wszystkie zamieszczone w zestawie wiersze cechuje dyskretna gra z przeszłością, którą autor zdaje się kształtować i opisywać według klucza możliwości percepcyjnych współczesnego odbiorcy. Ładunek liryczny zaprezentowanych w konkursie utworów to często efekt poszukiwania takiego kanału komunikacyjnego z teraźniejszością, który głos przeszłości uczyni aktualnym komunikatem – przekazem trafnie opisującym rzeczywistość dzięki dystansowi czasowemu. Czas nie oznacza tu bowiem przemijania i prostego następstwa dni czy godzin. Służy za to dojrzewaniu refleksji i nadawaniu jej nieprzemijalnych walorów, uniwersalizacji oraz intensyfikacji przeżycia, które utrwalone zostaje dzięki swemu poetyckiemu ekwiwalentowi.
II. WYRÓŻNIENIA RÓWNORZĘDNE I STOPNIA – po 150 zł
- 1.KATARZYNA DYBŻYŃSKA ze Świdnika – godło „pirat
Wyróżnienie za finezyjnie lirycznie ujęty paradoks trwania w przemijaniu zaprezentowany w wierszach „Tajne komplety kartografów”, „Papier, kamień, nożyce”, „Kawa, wdech”.
- 2.PIOTR ZEMANEK z Bielska-Białej – godło „PROSTO Z MOSTU”
Wyróżnienie za twórczą reinterpretację mitologicznych symboli i spójną propozycję artystyczną zaprezentowaną w obrębie całego zestawu wierszy pod wspólnym tytułem „Mi(s)tyczne źródła”.
- 3.RENATA DIAKÓW z Nowogrodu Bobrzańskiego – godło „szept nocy”
Wyróżnienie za subtelną liryczną analizę zbiorowej mentalności wspólnoty etnicznej i kulturowej w zestawie z cyklu Smutki polskie.
- 4.HENRYK CZEMPIEL ze Strzelec Opolskich – godło ”Gadere”
Wyróżnienie za sugestywność poetyckiego obrazowania i sensualne napięcie na styku brzmień i wizualizacji, a także za twórcze podejście do formy haiku w wierszach ***[cela mnicha], ***[śliwa w rozkwicie], ***[rozpachniałe bzy].
- 5.BOGDAN NOWICKI z Zabrza – godło STED
Wyróżnienie za wyjątkową sprawność w posługiwaniu się aluzjami kulturowymi i historycznymi w interpretowaniu silnie indywidualnego postrzegania rzeczywistości zaprezentowaną w wierszach „Medytacja”, „Epilog”, „1920”.
- 6.PAWEŁ PODLIPNIAK z Radomia – godło LANGOLIERY
Wyróżnienie za wykorzystanie mowy wiązanej do scalania doświadczenia na różnych poziomach kultury uwidocznione w wierszach „Synchronicity 3 [pieska kolęda]”, „Jedenasty”, „Zasadniczo na pożegnanie”.
III. WYRÓŻNIENIA RÓWNORZĘDNE II STOPNIA – nagrody książkowe:
1. JULIA TERECH z Gdyni – godło „ADA ZAWADZKA”
Wyróżnienie za inteligentny dialog z popkulturą w wierszu „Fight Club II”.
2. MAŁGORZATA SOBKIEWICZ z Agatówki – godło „Gosix 17 lat”
Wyróżnienie za malarskość i spójność lirycznego opisu w wierszu „retrospekcja”.
3. OLGIERD WĄSOWICZ z Warszawy – godło „trzask piast”
Wyróżnienie za lirycznie wzmocnioną ironiczną diagnozę rzeczywistości zaprezentowaną w wierszu wiersz „komercjalizacja”.
4. PAWEŁ ŚLUSARCZYK z Zakopanego – godło „Brochnal”
Wyróżnienie za wiersz „Obok mnie”, w którym surrealistyczny typ wyobraźni łączy się z dyskretnie sarkastycznym dystansem do opisywanego świata.
5. IWONA ŚWIERKULA z Warszawy – godło „Epidemiolog”
Wyróżnienie za lekkość i swobodę w ujęciu odwiecznego dylematu spójności kulturowej ukazane w wierszu „Z greki na łacinę”.
6. ANNA PILISZEWSKA z Wieliczki – godło „MANX”
Wyróżnienie za skupioną i pogłębioną refleksję liryczno-historyczną w wierszu „wycinanki wołyńskie. lis”.
Jury nie przyznało nagrody w kategorii regionalnej. Nadesłano 155 zestawów konkursowych – w tym 5 zestawów nie spełniało warunków regulaminu.