Protokół z posiedzenia jury XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego w Sieroszewicach
Jury w składzie:
Tomasz Gruchot – przewodniczący jury. Historyk literatury i krytyk literacki. Autor książki „Wyrazić niewyrażalne. O polskiej poezji metafizycznej po drugiej wojnie światowej”. Publikował również w pracach zbiorowych, m.in. „Śladami człowieka książkowego”, „Twórczość Bolesława Leśmiana. Studia i szkice oraz Prowincja liryczna”. „Antologia spotkań po godzinach. Członek Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego. Pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Uhonorowany tytułem Osobowość Ostrowskiej Kultury.
Bolesław Grobelny – członek jury. Mieszkaniec Ostrzeszowa. Z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego, trener. Z zamiłowania poeta, plastyk, przyrodnik, regionalista. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich i plastycznych. Autor kilku tomików wierszy. Juror konkursów literackich, historycznych, sportowych, recytatorskich, plastycznych. Ilustrator tomików wierszy. Autor wystaw. Pomysłodawca Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Czernika w Ostrzeszowie.
Piotr Fałczyński – członek jury. Rodowity mieszkaniec Ołoboku. Członek Związku Literatów Polskich. Autor tomików poezji: „Nieistotny fakt” i „Niedyskrecja czasu”, powieści „Więcej niż nic”, zbioru opowiadań „Zakole” oraz mieszczącej wiersze i opowiadania książki „Nie przyzwyczajaj się”. Współautor około 140. antologii i almanachów. Poezja i proza publikowana w prasie – nie tylko literackiej i tłumaczona na języki krajów byłej Jugosławii. Laureat ponad 150. konkursów literackich. Za osiągnięcia na pisarskiej niwie odznaczony medalem „Gloria Artis”.
Aleksandra Kiełb-Szawuła – członek jury. Koszalinianka, absolwentka filologii polskiej UAM w Poznaniu. Poetka, balladzistka, kompozytorka, animatorka działań kulturalnych. Śpiewa z własnym zespołem WYSPA oraz z DO GÓRY DNEM i mistrzami poezji śpiewanej – U STUDNI. Opublikowała swoje wiersze i teksty piosenek w zbiorach: „Niedojrzałe czereśnie”, „W Namibowie”, „Fastrygi”, „Droga do Betlejem”, „Lepieje, lepieje, kto chce, niech się śmieje”, „Cyrkulacje. Haiku”, „Fikołki Fortuny” oraz w wielu antologiach. Autorka książki wspomnieniowej o zespole Stare Dobre Małżeństwo, w którym śpiewała w latach 1984-1989. Współautorka powieści „Na przełęczy”. Od 2004 roku redaguje antologię SZUFLADA. Wieczory działań artystycznych – w 2024 roku ukazał się 20 tom tej antologii. Ma w dorobku sześć autorskich płyt z balladami dla dorosłych i dla dzieci.
po zapoznaniu się ze 163 zestawami (492 wiersze) konkursowymi postanowiło przyznać:
I nagrodę (1700 zł) za zestaw wierszy: „Wydeptywanie”, „W domu” „Po drugiej stronie”
AGNIESZCE MĘDRZAK-SIKORZE z Pogórza (godło FLOKS)
Nagroda za konsekwentną i twórczą próbę zmierzenia się z silnie literacko wyeksploatowanym zjawiskiem liryzacji doświadczeń granicznych. W całym, powiązanym tematycznie i artystycznie, zestawie utworów autorka stawia odbiorcę wobec sytuacji ostatecznych. Czyni to wszakże z dużą rozwagą i ostrożnością, aby liryczna materia nie maskowała ani nie deformowała rzeczywistości, lecz odsłaniała w wierszu jej trudno dostrzegalne emanacje. Zabieg ten w równej mierze chroni przed banalizacją, co pozwala skondensować emocjonalny ładunek tekstu, bez upraszczającego nazywania samych emocji. Czyni to opisane przeżycie silnie indywidualnym, gotowym do konfrontacji z kulturowo narzuconymi modelami reakcji.
II nagrody nie przyznano
III nagrodę (800 zł) za zestaw wierszy: „krystalicznie”, „afirmatywnie”, „inicjalnie”
MATEUSZOWI P. BARCZYKOWI z Katowic (godło TRAJEKTORNIA)
Nagroda za bogactwo asocjacyjne i próbę uchwycenia rytmu współczesnej, eliptycznej i eklektycznej komunikacji. Zawarte w zestawie wiersze, poprzez rozbijanie form gramatycznych i efektowną żonglerkę myślowymi skrótami, doprowadzają do twórczych kolizji brzmień, znaczeń i sensów. To poezja, która niczego nie opisuje i nie wyjaśnia, ale stara się zespolić z mnogością, niestabilnością i nieuchwytnością semantycznych bodźców.
III nagrodę (800 zł) za wiersze: „Zabierz” i „Ślad”
MIROSŁAWOWI KOWALSKIEMU z Mysłowic (godło Przebłysk)
Nagroda za umiejętne wyłuskiwanie i poetycką stymulację wartości budujących indywidualność człowieka i twórcy. W świecie, w którym manifestacje wolnej woli bywają sterowane bądź teatralizowane, indywidualizm okazuje się nader często iluzoryczny, a co w tej sytuacji wyjątkowo niebezpieczne, iluzja takowa zyskuje powszechną akceptację. Poezja demaskująca ten stan rzeczy zyskuje więc rangę liryki ocalającej, pod warunkiem jednak, że świadomość twórcy idzie w parze z dojrzałością warsztatową, jak ma to miejsce w nagrodzonych wierszach.
Równorzędne wyróżnienia I stopnia (po 300 zł) otrzymują:
RENATA DIAKÓW z Nowogrodu Bobrzańskiego (godło jestem) za wiersz „nowa ja”
Wyróżnienie za wyjątkowo silną ekspresję językową oraz służące jej zabiegi kompozycyjno-semantyczne zaprezentowane w wierszu „nowa ja”.
PIOTR MACIERZYŃSKI z Łodzi (godło Ryż) za wiersz ***[kupiłem na wyprzedaży]
Wyróżnienie za przywrócenie historycznym zdarzeniom właściwej temperatury emocjonalnej poprzez umiejętne dostosowanie lirycznego przekazu do wrażliwości współczesnego odbiorcy.
IWONA ŚWIERKULA z Warszawy (godło Arachnofobia) za wiersz „Rozszeptanie”
Wyróżnienie za subtelną nastrojowość oraz intensywną malarską wyobraźnię zaprezentowane w wierszu „Rozszeptanie”.
JAKUB WASILEWSKI z Kola (godło trompe l’oeil) za wiersze: „I : szukajcie a znajdziecie”, „II: szukajcie a znajdziecie”
Wyróżnienie za efektowny dystans do przedmiotu, formy, tradycji oraz języka, a także umiejętne liryczne ożywienie rodzimej frazeologii.
Wyróżnienia II stopnia otrzymują:
ALICJA CHLEBICKA z Mazańcowic (godło wylinka) za wiersz „*okno”
Wyróżnienie za wykorzystanie poetyckiego sposobu obrazowania do przywrócenia doniosłości zdarzeniu trywializowanemu w skonwencjonalizowanych opisach oraz reakcjach.
JERZY FRYCKOWSKI z Dębnicy Kaszubskiej (godło Parafina) za wiersz „Szał Podkowińskiego”
Wyróżnienie z inteligentne i erudycyjne odnowienie wykwintnej formy sonetu w wierszu „Szał Podkowińskiego”.
CZESŁAW MARKIEWICZ z Zielonej Góry (godło Arka) za wiersz „plemienność”
Wyróżnienie za przetworzone poetycko międzykulturowe asocjacje oraz ponadkulturowe konkluzje w wierszu „Plemienność”.
CYNTIA PAWLAK z Myjomic (godło Bitnik) za wiersz „Matecznik”
Wyróżnienie za plastyczny obraz lęku, pogłębiający jego psychologiczne podłoże i konsekwencje zaprezentowany w wierszu „Matecznik”
ŁUCJA STASZAK ze Śremu (godło AKAPIT) za wiersz „Noc”
Za podjęcie próby istotnego dialogu z tradycją oraz aktualizacji obiegowych skojarzeń w wierszu „Noc”.
PIOTR SURMACZ z Katowic (godło Taurus) za wiersz „Jezus w życie”
Wyróżnienie za efektowne gry kulturowe, wybijające z zastygłych funkcji znaki, symbole i emblematy światopoglądowe.
MARIUSZ JACEK ROKITA z Piotrkowa Trybunalskiego (godło Sztorm) za wiersz „w jesieni”
Wyróżnienie za subtelny i wysmakowany erotyk, który de facto okazał się zawoalowanym manifestem nawołującym do ignorowania czasu oraz przemijania.
W kategorii polonijnej wyróżnienie otrzymuje
JOANNA SHIGENOGU z Tokio (godło HANAKO) za wiersz „Ja cudzoziemka”
Wyróżnienie za oryginalną refleksję na temat zakorzenienia w kulturze i cywilizacyjnego zagubienia w jej dynamicznie zmiennych ramach.
W kategorii regionalnej wyróżnienie otrzymuje
JAKUB GOŹDZIK z Wielowsi (godło J.A.G) za wiersz „Raduchów”
Wyróżnienie za połączenie wartości artystycznej, edukacyjnej i sentymentalnej w wierszu „Raduchów”.
Jury wyraża podziękowania wszystkim uczestnikom oraz organizatorom konkursu.